.[ ČeskéHry.cz ].
2 textury na jednom objektu

 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Grafika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Poky



Založen: 29. 06. 2009
Příspěvky: 184
Bydliště: Písek / Plzeň

PříspěvekZaslal: 28. září 2009, 19:08:48    Předmět: 2 textury na jednom objektu Odpovědět s citátem

Můj problém:
Mám terén (mapa s kopcem ... prostě terén z RPG), který načítam vlastním enginem v OpenGL
Na něm mám nanešenou texturu trávy, které se na terénu opakuje (dělá dlaždice) a já bych potřeboval na tento terén nanest ještě další texturu - texturu hlíny (cesty) ovšem jen na určených místech, které musí plynule navazovat ->skrátka aby to byla cesta. Nevíte někdo jak nato?

Napadlo mě řešení: V terénu cestu vymodelovat zvlášť, rozdělit na další objekt a na něj nanést texturu hlíny, ale tady vzniká problém s hranicemi mezi trévou a hlínou, proto bych musel udělat ještě přechodouvou texturu a rozdělit terén ještě na okrajích cesty, ale toto celé mi příde hrozně krkolomné? Nelze to udělat snáze?

Předem děkuju za odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
quas4



Založen: 18. 10. 2007
Příspěvky: 199

PříspěvekZaslal: 28. září 2009, 20:23:26    Předmět: Re: 2 textury na jednom objektu Odpovědět s citátem

Poky napsal:
Můj problém:
Mám terén (mapa s kopcem ... prostě terén z RPG), který načítam vlastním enginem v OpenGL
Na něm mám nanešenou texturu trávy, které se na terénu opakuje (dělá dlaždice) a já bych potřeboval na tento terén nanest ještě další texturu - texturu hlíny (cesty) ovšem jen na určených místech, které musí plynule navazovat ->skrátka aby to byla cesta. Nevíte někdo jak nato?

Napadlo mě řešení: V terénu cestu vymodelovat zvlášť, rozdělit na další objekt a na něj nanést texturu hlíny, ale tady vzniká problém s hranicemi mezi trévou a hlínou, proto bych musel udělat ještě přechodouvou texturu a rozdělit terén ještě na okrajích cesty, ale toto celé mi příde hrozně krkolomné? Nelze to udělat snáze?

Předem děkuju za odpověď.


Je dobre si jeste pred vyberem zpusobu texturovani rozmyslet zda budes potrebovat i nejaky LOD-ing, zda budes teren modifikovat i v realnem case (napr. z editoru) apod. a toto vsechno zuzi vyber na vhodnou techniku.

napr. zde: http://www.gamerendering.com/category/level-geometry/terrain/
se doctes nejaky uvod o texture splatting a megatexture. O spouste dalsich technik se doctes napr. na http://www.vterrain.org .

Nedavno jsem resil specificky teren podobne jako ty - je na ukazku co jsem pro to udelal:
Na vstupu jsem mel heightmap a 2d krivky (pouzil jsem .eps - viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Encapsulated_PostScript ). Krivky reprezentuji hranice mezi oblastmi s ruznymi (opakujicimi se) texturami. Pomoci kvalitniho delaunay triangulator-oru ( http://www.cs.cmu.edu/~quake/triangle.html ) jsem vse prevedl do site trojuhelniku. Trojuhelniky rozdelil podle oblasti (lookup stredu trojuhelniku do rasterizovanych krivek) na nekolik davek. Kazda davka se pak jednoduse kresli s jinou tile texturou (uv si lze vypocitat podle potreb).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VODA



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: 28. září 2009, 20:57:56    Předmět: Odpovědět s citátem

Já osobně bych radil buď použít texture blending, kdy bych v maxku přidělil jen uvw a pak bych si vybarvil vertexy takovou barvou, podle toho, kterou texturu tam chci mít...(červená - kamen, zelená - tráva, modrá - písek)...Je jasné, že bude výhodné použít nějaké shadery...(ty zdrojové kódy z rané verze replikátorů ode mě máš, tak se můžeš inspirovat...)

Pokud bys to celé radějí bez shaderů (k čemuž bych se přikláněl v tvém případě já), tak bych si normálně v maxku vymodeloval cestu jak potřebuješ, potom bych po krajích udělal pásy...vertexům na kraji pásů bych nastavil aby byli průhledné...viz. obr...

(červeně je to pro názornost)
V klasickém maxku to myslím jde docela dobře s transparentostí...v gmaxu, který používám já je celkem problém, protože funkce pro vrácení alphy vertexu vůbec nefunguje...takže já to řeším třeba přes černou a bílou barvu (černá - transparentní, bíla - neprůhledná) a nebo jsem si teď napsal script, který mi překopá tu čenobílou variantu do parametru vertexu (kupodivu transparentího, který ale nejde editovat přes GUI) a pak mám volné vertex barvy na další věci...

Samozřejmně, že v opengl pak využiješ blendingu, ale musíš si dát bacha na pořadí vykreslování...
_________________
Opravdovost se pojí s trýzní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Poky



Založen: 29. 06. 2009
Příspěvky: 184
Bydliště: Písek / Plzeň

PříspěvekZaslal: 29. září 2009, 16:12:54    Předmět: Odpovědět s citátem

JJ díky za info. Jinak Voďo: nechces se nekdy objevit ve skole ? Vrátim ti knížky a probereme tohle pořádně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VODA



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: 29. září 2009, 19:07:45    Předmět: Odpovědět s citátem

OT: Jo do školy se chystám podívat...ale zatím nevím kdy...pravděpodobně v pátek, to nemám žádné předměty... Wink
Tu těžkou knížku OpenGL jsem na začátku prázdnin potřeboval, ale nakonec jsem si vzpomněl a napsal to i bez ní...
_________________
Opravdovost se pojí s trýzní...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Grafika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna