.[ ČeskéHry.cz ].
3D opensource?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Grafika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
maretik



Založen: 07. 10. 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: 15. listopad 2013, 17:54:51    Předmět: 3D opensource? Odpovědět s citátem

Ahoj komunito
chci se zeptat, protože nemám možnost si koupit drahé programy v jakých momentálně všichni pracejete, jestli má vůbec smysl využívat opensource např. Blender a jiné programy k tomu abych se zdokonalil. Bojím se, že když se zaměřím na opensource systémy, tak pak ve výsledku nebudu mít takové možnosti jako třeba člověk, který dělá v 3d maxu, ačkoliv udělá třeba i horší práci jako já. Jaký je vlastně rozdíl ve kvalitě? Využíváte vůbec tyto opensource programy nebo si je"čornete"? Budu mít jako nezávislý vývojář s opensource programy šanci se ucházet třeba o práci v komerčním studiu samozdřejmě na základě portfolia? Pokud si založím nezávislé studio(co se nestane, ale pro mě je důležitá vaše reakce), tak má smysl se učit opensource, budu strádat v kvalitě?

Určitě to tu řešíte neustále, ale nenašel jsem žádný důležitý argumenty, které by mi pomohly. Děkuji za zdvořilou radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
]semo[



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 1526
Bydliště: Telč

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 11:17:26    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejsem grafik, ale pracoval jsem v malých firmách i v jedný velký. Řekl bych, že velká firma bude určitě chtít znalost toho, v čem dělá celý zbytek firmy (protože budou všichni mít stejný pluginy a podobně). U menších společností - třeba i v oblasti interaktivních médií a reklamy, bych to viděl tak, že jim to bude jedno (pokud "to půjde otevřít") a spíš uvítají, že je to zadarmo. Dneska dělá každej druhej v Unity a herní levely se skládají přímo v tom, takže většinou nepotřebuješ v tom 3D sw otevírat cizí práci.

Co se týče možností, stále bych víc věřil maxu, ale na herní grafiku bude stačit i Blender. Ale to vařím z vody. No...abych to shrnul: pro "velký" herní business je max pořád takový zdravý základ.
_________________
Kdo jede na tygru, nesmí sesednout.
---
http://www.inventurakrajiny.cz/sipka/
Aquadelic GT, Mafia II, simulátory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nou



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1047

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 11:24:28    Předmět: Odpovědět s citátem

ja by som to videl aj o tom co ma byt vystupom. pokial to bude obrazok alebo animacia tak asi moze byt zadavatelovi viac menej jedno v com sa to vytvorilo. pokial ale maju byt vystupom nejake assety ktore sa neskor pouziju inde tak tam uz asi bude potrebne mat ten konkretny program. ani 3dmax nemusi byt spasonosny ak pouzivaju napriklad maya.

nakoniec ale mat referencie v Blender je urcite stokrat lepsie ako ziadne referencie a kvalitu bude vidiet vsade nech je to vytvorene hocikde.
_________________
Najjednoduchšie chyby sa najtažšie hľadajú.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maretik



Založen: 07. 10. 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 12:32:02    Předmět: Odpovědět s citátem

]semo[ napsal:
Nejsem grafik, ale pracoval jsem v malých firmách i v jedný velký. Řekl bych, že velká firma bude určitě chtít znalost toho, v čem dělá celý zbytek firmy (protože budou všichni mít stejný pluginy a podobně). U menších společností - třeba i v oblasti interaktivních médií a reklamy, bych to viděl tak, že jim to bude jedno (pokud "to půjde otevřít") a spíš uvítají, že je to zadarmo. Dneska dělá každej druhej v Unity a herní levely se skládají přímo v tom, takže většinou nepotřebuješ v tom 3D sw otevírat cizí práci.

Co se týče možností, stále bych víc věřil maxu, ale na herní grafiku bude stačit i Blender. Ale to vařím z vody. No...abych to shrnul: pro "velký" herní business je max pořád takový zdravý základ.


Mezi Blenderem a Maxem je nějaký velký rozdíl ve kvalitě práce? Chci se postupně zaměřovat na low poly a rád bych pracoval v něčem, co má budoucnost. Blender vypustil asi před měsícem video o novým UI a vypadá už dovolím si říct, lépe jak u konkurence. Ale přece jenom tam bude nějaký velký rozdíl, nebo se pletu? S Maxem jsem spokojen, je na něho dost tutoriálů, ale třeba když jsem viděl porovnání v low poly, tak mě to nepřišlo, že bych měl dávat x tisíc za něco co je ve výsledku na stejné úrovni jako Blender. Bavím se tedy o low poly....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
]semo[



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 1526
Bydliště: Telč

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 12:43:24    Předmět: Odpovědět s citátem

Jo, to jsem se možná spletl (viz: "Ale to vařím z vody" a "Nejsem grafik" :-) ). V maxu je spoustu možností. Lightmapping, vypékání různých map (ambient occlusion, ....), existujou tam všelijaké 3rd rozšíření a pluginy, dá se tam parádně skriptovat. Je ale dost možný, že Blender ho už dotáhl. Na druhou stranu, ve větších českých studiích vládne Max. Je-li to jen z historických důvodů, nebo jde o kvalitu...nevím.
_________________
Kdo jede na tygru, nesmí sesednout.
---
http://www.inventurakrajiny.cz/sipka/
Aquadelic GT, Mafia II, simulátory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ladis



Založen: 18. 09. 2007
Příspěvky: 1536
Bydliště: u Prahy

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 13:37:22    Předmět: Odpovědět s citátem

Nejsem grafik, ale jestli je to jako s programováním, tak stačí ukázat, že umíš dané postupy a výsledky v jednom programu, protože do jiného se už zaučí takový člověk rychle (jen si vygoogluje/se zeptá, jak co zná v jednom, se udělá v druhém). Ne jako někdo, kdo je "nepopsaný papír" a museli by ho učit i obecný věci.
_________________
Award-winning game developer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pcmaster



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1824

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 14:15:11    Předmět: Odpovědět s citátem

Firmy si najviac cenia ludi, ktori dokazu pracovat ako v Mayi, tak v Maxku a napriklad videli i Softimage. Blender neurazi. A potom je dalsich tisic programov, ktore budes potrebovat aspon trochu ovladat - Zbrush, Motionbuilder, rozne kompozitory, fotosopy, atd, atd, atd. Firmam je celkom jedno, v com vyrabas svoje veci, len ich pokojne vyrabaj v Blendri. AFAIK mnoho unizerzit ma pristup k studentskym licenciam Autodesku, takze aspon na univerzite nie je problem, ze to stoji hafo.

Firmy, v ktorych som pracoval pouzivali jedna Mayu a druha Max, vacsina mojich znamych umelcov, ktori sa pohybuju mimo herneho priemyslu, vsak pouziva Mayu a niektori Softimage.

Velmi by som to neriesil a zacal by som modelovat Smile
_________________
Off-topic flame-war addict since the very beginning. Registered since Oct. 2003!
Interproductum fimi omne est.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maretik



Založen: 07. 10. 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 21:17:41    Předmět: Odpovědět s citátem

Děkuji za odpovědi moc si toho vážím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DeepMind



Založen: 22. 02. 2008
Příspěvky: 68

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 21:29:38    Předmět: Odpovědět s citátem

]semo[ napsal:
Jo, to jsem se možná spletl (viz: "Ale to vařím z vody" a "Nejsem grafik" Smile ). V maxu je spoustu možností. Lightmapping, vypékání různých map (ambient occlusion, ....), existujou tam všelijaké 3rd rozšíření a pluginy, dá se tam parádně skriptovat. Je ale dost možný, že Blender ho už dotáhl. Na druhou stranu, ve větších českých studiích vládne Max. Je-li to jen z historických důvodů, nebo jde o kvalitu...nevím.


Toto vsetko uz ma aj blender. Uz davno, neviem ako to ma teraz 3D max ale ked som zacal pouzivat blender, v blenderovi mi prisla praca s UVW mapami 100x lepsia.

maretik: Inac ak by si chcel poriadny modelacny nastroj, tak odporucam MODO. Nie je drahy cca 400 EU (ked som naposledy pozeral, bolo to uz davnejsie) a 3d max sa nan nechyta ani zdaleka, ale je to moj osobny nazor. Len pozor, ak by sichcel vytvarat aj animacie, mozno to nema take animacne schopnosti ako 3d max, lebo nedavno MODO dostal aj vytvarat animacie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
maretik



Založen: 07. 10. 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: 18. listopad 2013, 21:56:37    Předmět: Odpovědět s citátem

DeepMind napsal:
]semo[ napsal:
Jo, to jsem se možná spletl (viz: "Ale to vařím z vody" a "Nejsem grafik" Smile ). V maxu je spoustu možností. Lightmapping, vypékání různých map (ambient occlusion, ....), existujou tam všelijaké 3rd rozšíření a pluginy, dá se tam parádně skriptovat. Je ale dost možný, že Blender ho už dotáhl. Na druhou stranu, ve větších českých studiích vládne Max. Je-li to jen z historických důvodů, nebo jde o kvalitu...nevím.


Toto vsetko uz ma aj blender. Uz davno, neviem ako to ma teraz 3D max ale ked som zacal pouzivat blender, v blenderovi mi prisla praca s UVW mapami 100x lepsia.

maretik: Inac ak by si chcel poriadny modelacny nastroj, tak odporucam MODO. Nie je drahy cca 400 EU (ked som naposledy pozeral, bolo to uz davnejsie) a 3d max sa nan nechyta ani zdaleka, ale je to moj osobny nazor. Len pozor, ak by sichcel vytvarat aj animacie, mozno to nema take animacne schopnosti ako 3d max, lebo nedavno MODO dostal aj vytvarat animacie.


Modo je taky bezva, ale je na něho minimum tutoriálů. Rozhoduji se mezi 3ds maxem a Blenderem. U Blenderu je výhoda, že je i česká komunita, která pravidelně něco tvoří, takže jsou i tutoriály v češtině.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pcmaster



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 1824

PříspěvekZaslal: 19. listopad 2013, 11:20:32    Předmět: Odpovědět s citátem

Nauc sa po anglicky Wink To nie je pokus o flame, to je jediny mozny sposob, ako prezit. Jediny.
_________________
Off-topic flame-war addict since the very beginning. Registered since Oct. 2003!
Interproductum fimi omne est.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
]semo[



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 1526
Bydliště: Telč

PříspěvekZaslal: 19. listopad 2013, 11:34:21    Předmět: Odpovědět s citátem

Jasně, nic proti Blenderu a jiným. Jen jsem chtěl naznačit to, co teď řeknu uplně přímo: přijdeš do 2K a posadí tě k Maxku. Takové firmy tam mají svoje pluginy a exportery, které pro Blender neexistují. Na druhou stranu, tohle se může (a asi bude) stále měnit. Když přijde dobrý člověk se svěžím nápadem, může něco málo změnit k lepšímu.
Umět Blender je podle mě výhoda, protože na scéně je i spoustu malých firem, který si Max prostě nekoupí.
_________________
Kdo jede na tygru, nesmí sesednout.
---
http://www.inventurakrajiny.cz/sipka/
Aquadelic GT, Mafia II, simulátory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ladis



Založen: 18. 09. 2007
Příspěvky: 1536
Bydliště: u Prahy

PříspěvekZaslal: 19. listopad 2013, 13:48:39    Předmět: Odpovědět s citátem

A ty velké firmy, co maj MAX koupenej, maj často tak starou verzi, že učit se na novém MAXku je stejně mimo jako jet v Blenderu.
_________________
Award-winning game developer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
maretik



Založen: 07. 10. 2013
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: 19. listopad 2013, 20:24:07    Předmět: Odpovědět s citátem

pcmaster napsal:
Nauc sa po anglicky Wink To nie je pokus o flame, to je jediny mozny sposob, ako prezit. Jediny.


Většinou když si pustím anglický komentář, tak tomu rozumím. Jde pěkně vidět co dělá. Hlavně názvy funkcí si přeložím a pak zhruba odhadnu co jaké tlačítko znamená a jak ho použít. Stejně učit se musím celý život. Snad se někam posunu a budu si moci něco vytvořit podle svých představ. Teď si dávám za cíl zbrush+3ds max. Jde jen o to, že mě trošku ty anglický tutoriály odrazují od učení a to je dosti špatně. Jak se motivujete k plnění svých úkolů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
]semo[



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 1526
Bydliště: Telč

PříspěvekZaslal: 20. listopad 2013, 09:59:14    Předmět: Odpovědět s citátem

maretik napsal:
Jak se motivujete k plnění svých úkolů?

Přece tim, že co dělám, je zábava :-)
_________________
Kdo jede na tygru, nesmí sesednout.
---
http://www.inventurakrajiny.cz/sipka/
Aquadelic GT, Mafia II, simulátory
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Grafika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna