.[ ČeskéHry.cz ].
UK::MFF vs. VUT::FIT (případně jiné)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 18, 19, 20  Další
 
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Popelnice
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
goophy



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 28
Bydliště: Liberec/Praha - Jižní Město, Otava (111)

PříspěvekZaslal: 21. leden 2008, 13:12:41    Předmět: Odpovědět s citátem

Abych doplnil informaci o rozpadajici se budove na Male Strane; je jiz par let nove zrekonstruovana a je opravdu uzasna, krasna. Jednoduse, ted je to taky duvod proc studovat na MFF. Smile
_________________
_______________________________
http://vojtechkopal.cz - my own lair
http://room111.cz - a freelancers' lair
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky MSN Messenger
tempicek



Založen: 04. 12. 2007
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: 21. leden 2008, 13:37:47    Předmět: Odpovědět s citátem

goophy napsal:
Abych doplnil informaci o rozpadajici se budove na Male Strane; je jiz par let nove zrekonstruovana a je opravdu uzasna, krasna. Jednoduse, ted je to taky duvod proc studovat na MFF. Smile


Ano, a budova v Karline od povodni 2002 taky vypada docela k svetu Smile Dokonce diky povodnim maji informatici svou vlastni knihovnu! Laughing (ne ze by pred tim nemeli, ale ty tri rozpadene svazky Mehlhorna a osahany Stroustrup se asi moc vazne brat nedaji) Jeste jednu trochu vetsi povoden a zrekonstruuje se snad i filosofie Very Happy
Ale vazne - krasna budova by pro me urcite nebyla prilis vyznamnym faktorem (ackoli tech profesoru co meli kancl 2x2m sestaveny z drevotrisky a delili se o nej ve ctyrech mi bylo fakt lito Smile).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Chjoodge



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 145

PříspěvekZaslal: 21. leden 2008, 19:24:01    Předmět: Odpovědět s citátem

Jsem na MFF ve druháku na programování a jednou větou: je to dobré, ale je to hodně matiky. Cestou k bakaláři je to matika ku programování řekněme jedna ku jedné. Některá matika je programátorsky užitečná (např. ta diskrétní, algebra), některá je trochu vyhrocená a pokud se nedáte specifickým směrem, tak asi k ničemu moc není (analýza). Každopádně to rozhodně není nějaká mimochodem brnkačka. Rozhodně vyletíte spíš kvůli matice než kvůli programování.

Mě místní matematika místy baví, místy ne, ale musím uznat, že díky ní dostává programování dost nový rozměr, takže kdo jí zvládne, určitě dobře udělá. Ostatně i z doslechu jsem získal dojem, že absolventi MFF problém s prací nemají.

Takže otázka, kterou si položte předem, je, jestli vám matika nevadí. Jestli vadí, tak na MFF ani nechoďte, protože stejně rupnete - není to jak obejít.

Nicméně jestli vám matika nevadí, tak můžu MFF doporučit. Je to kvalita po všech stránkách. Výuka je perfektní, lidé příjemní, zázemí výborné. A pro pořádek ještě jednou zopakuju, že MFF Malá Strana rozhodně není žádná barabizna - naopak, vypadá teď opravdu dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Weny Sky



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: 21. leden 2008, 23:20:46    Předmět: Odpovědět s citátem

Jeste si dovolim mensi vsuvku http://www.vysokoskolskysport.cz/vut-v-brne-a-uk-patri-mezi-500-nejlepsich-univerzit-na-svete
Jedna se o umisteni cele skoly, tedy ne jen fakult MFF nebo FIT , ale i tak je to dobre pro jednotlive fakulty Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Quiark



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 816
Bydliště: Chlívek 401

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 10:14:58    Předmět: Odpovědět s citátem

Kdybys o těchto žebříčkách četl to co já tak to sem ani nedáváš Smile
_________________
Mám strach
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
tempicek



Založen: 04. 12. 2007
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 10:48:18    Předmět: Odpovědět s citátem

Chjoodge napsal:
...některá je trochu vyhrocená a pokud se nedáte specifickým směrem, tak asi k ničemu moc není (analýza).


Ona ta analyza je ze vsech casti matematiky nejpraktictejsi, presouva se od teorie k realite. A ten "specificky smer" je v programovani skoro vsude, bez analyzy se skoro nehnes; je sice pravda, ze by se misto studia analyzy dalo vetsinou rict "a mimochodem, plati, ze... takze si to tady muzeme zanedbat a tady nam existuje toto..." a ucit by ses ji nemusel, ale zase by pak ty dalsi veci ztracely smysl (chybelo by tam "proc?") a musel bys jim "verit". Ja se na ty nove plany koukal a nezda se mi, ze by se tam dalo neco odebrat tak, aby ten zbytek daval smysl. Driv ten predmet byl daleko drsnejsi - kdyz se ucila teorie miry, Lebesgeuv integral a komplexni analyza, tak se i nadprumerny informatik zacal modlit, aby zkousejici byl clovek Smile. Myslim, ze je moc dobre, ze podobne veci z prednasek odebrali, tam ta pouzitelnost byla vazne nizsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
MD



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 437
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 11:35:03    Předmět: Odpovědět s citátem

tempicek napsal:
Driv ten predmet byl daleko drsnejsi - kdyz se ucila teorie miry, Lebesgeuv integral a komplexni analyza, tak se i nadprumerny informatik zacal modlit, aby zkousejici byl clovek Smile.

Koukam, ze uroven se neustale snizuje a snizuje .. skoda.. To byly casy, kdy nam Stara prednasela k-kovektory, vnejsi souciny a kdovi co jeste .. Wink
Zaklady analyzy jsou nutne mimo jine pro pocitacovou grafiku (radiozitu, analyzu obrazu a spoustu dalsiho)
_________________
- play with objects - www.krkal.org -
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Fila



Založen: 31. 07. 2007
Příspěvky: 853

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 11:38:39    Předmět: Odpovědět s citátem

Ja nevim, mozna jsem jen matematicky natvrdly, ale stale u me nedoslo k tomu spravnemu propojeni algebry a programovani. Respektive kdyz me neco ucili v algebre, tak jsem casem pochopil, co to ma spolecneho s programovanim, nicmene jsem to v programovani uz davno intuitivne pouzival, zatimco v matice sotva chapal.

Analyza je na tom uz lip, ale zajimava zacne byt predevsim v momente, kdy clovek opusti analyticke postupy a vrhne se do numerickych...

Hlavne me ale prijde, ze se u techto uvah zapomina na teoretickou informatiku (mozna to jen na MFF tak terminologicky nerozlisujete a takove grafy, slozitost atp. zaradite do matiky) -- ta me vzdy prisla vyrazne rychleji a snaz aplikovatelna ve vyvojarske praxi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OndraSej



Založen: 28. 07. 2007
Příspěvky: 767
Bydliště: Brandýs nad Labem

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 15:10:00    Předmět: Odpovědět s citátem

Fila napsal:
Hlavne me ale prijde, ze se u techto uvah zapomina na teoretickou informatiku (mozna to jen na MFF tak terminologicky nerozlisujete a takove grafy, slozitost atp. zaradite do matiky) -- ta me vzdy prisla vyrazne rychleji a snaz aplikovatelna ve vyvojarske praxi.


Grafy jsou (byly, kdyz jsem byl v prvaku a druhaku) v predmetu "Diskretni matematika", pokrocilejsi jsou v "Kombinatorika a grafy". Uz jen podle nazvu matika jak vysita. Mozna to je skoda, protoze pak clovek vidi ve studijnich planech "diskretni matematika" a podobne predmety a rika si, ze sama matika...
_________________
http://trionteam.net
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Hardwire



Založen: 04. 09. 2007
Příspěvky: 117

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 18:57:03    Předmět: Odpovědět s citátem

Chjoodge napsal:
Jsem na MFF ve druháku na programování a jednou větou: je to dobré, ale je to hodně matiky. Cestou k bakaláři je to matika ku programování řekněme jedna ku jedné. Některá matika je programátorsky užitečná (např. ta diskrétní, algebra), některá je trochu vyhrocená a pokud se nedáte specifickým směrem, tak asi k ničemu moc není (analýza). Každopádně to rozhodně není nějaká mimochodem brnkačka. Rozhodně vyletíte spíš kvůli matice než kvůli programování.

Mě místní matematika místy baví, místy ne, ale musím uznat, že díky ní dostává programování dost nový rozměr, takže kdo jí zvládne, určitě dobře udělá. Ostatně i z doslechu jsem získal dojem, že absolventi MFF problém s prací nemají.

Takže otázka, kterou si položte předem, je, jestli vám matika nevadí. Jestli vadí, tak na MFF ani nechoďte, protože stejně rupnete - není to jak obejít.

Nicméně jestli vám matika nevadí, tak můžu MFF doporučit. Je to kvalita po všech stránkách. Výuka je perfektní, lidé příjemní, zázemí výborné. A pro pořádek ještě jednou zopakuju, že MFF Malá Strana rozhodně není žádná barabizna - naopak, vypadá teď opravdu dobře.


Ve všem souhlasím (i v tom, že jsem ve druháku, teda pokud ty už nestuduješ magistra:)). Ale mě se kupodivu hodila i analýza...začal jsem se poslední dobou vrtat ve fyzikálních simulacích a čet o tom nějaký články a bez třetího semestru analýzy bych prakticky nic asi nemoh pochopit:)

citace:
Driv ten predmet byl daleko drsnejsi - kdyz se ucila teorie miry, Lebesgeuv integral a komplexni analyza, tak se i nadprumerny informatik zacal modlit, aby zkousejici byl clovek .


Vícerozměrný integrál snad v osnovách je, doc. Stará na poslední přednášce (prý si nevšimla, že v osnovách je) stručně vysvětlila, o co jde, ale díkybohu ho nezkouší (zítra jdu na ústní zomg).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Chjoodge



Založen: 30. 07. 2007
Příspěvky: 145

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 22:16:20    Předmět: Odpovědět s citátem

Ještě jedna věc: moc nečekejte, že MFF je o tom naučit se prakticky programovat. Programování se tu bere jako taková mechanická nutnost, kterou je sice někde hluboko na té nejnižší úrovni teoretické informatiky občas potřeba dělat, ale moc nestojí za to ho nějak učit.

Samotnému řemeslnému programování se tu na té povinné dráze věnuje celkem málo předmětů a ty jedou docela rychle, takže buď programovat už umíte a jsou víceméně k ničemu, nebo to neumíte a jenom z nich se to stejně nenaučíte. Pak jsou tu volitelné předměty (Programování pro Win/Unix a Programování v Javě/C#/...), ale zatím mám dojem, že moc pod povrch se v nich člověk nedostane a jsou to spíš takové úvody.

Prostě těm, kdo si představují (já jsem si to třeba představoval Smile), že se to tu hemží předmětama jako Programování v D3D, OpenGL, Boost, návrhové vzory, UML, správný návrh programu atd. - není to tak. Spíš se tu dělají výlety mezi algoritmy, gramatiky, databáze, různé úchylné programování (Prolog, Haskell) a podobně.

Řemeslo se tu prostě moc neučí. To nemusí pro každýho bejt negativum, spíš jen abyste pak někdo nebyl zklamanej Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quiark



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 816
Bydliště: Chlívek 401

PříspěvekZaslal: 22. leden 2008, 23:17:52    Předmět: Odpovědět s citátem

Tak tak, všichni kolem mě taky říkají, že věci jako D3D, Boost, PHP apod. jsou příliš pomíjivé na to, aby se učily na vysoké škole. Asi je to pravda. Mě je teprve 21 nebo kolik a tak toho kolem mě zatím moc nepominulo. Takže na FI se takovýhle věci taky neučí anebo jen minimálně. Ale zase je tady knihkupectví, kde se to hemží knížkami s názvy jako PHP, Web, AJAX, HTML, MySQL, Linux Smile

EDIT: a na Haskell mi nesahejte Smile
_________________
Mám strach
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
tempicek



Založen: 04. 12. 2007
Příspěvky: 62

PříspěvekZaslal: 23. leden 2008, 10:09:19    Předmět: Odpovědět s citátem

Chjoodge napsal:
Samotnému řemeslnému programování se tu na té povinné dráze věnuje celkem málo předmětů a ty jedou docela rychle, takže buď programovat už umíte a jsou víceméně k ničemu, nebo to neumíte a jenom z nich se to stejně nenaučíte. Pak jsou tu volitelné předměty (Programování pro Win/Unix a Programování v Javě/C#/...), ale zatím mám dojem, že moc pod povrch se v nich člověk nedostane a jsou to spíš takové úvody.


Programovani v UNIXu je k nezaplaceni, kdyz clovek chce vedet, jak se na tech platformach vubec veci maji a delaji. Prog pro Win ma dva semestry, a Jakl (ten co to prednasi) do Windouzu fakt vidi, takze kdyz ne v prvnim, tak ve druhem semestru se ma clovek urcite co ucit (ten prvni je pouze okecavacka toho, ze Windows je event-driven system, coz uz dneska ledaskdo vi Smile ). Chodit na predmety jako je Prog v Jave,C#... mi prijde uchylne (literatury je k tomu spousta a jeji cetba nevyzaduje zadne intelektualni vypeti), imho je to jen zpusob jak kreditove odmenit ty lidi, kteri uz to znaji.

Chjoodge napsal:
Prostě těm, kdo si představují (já jsem si to třeba představoval Smile), že se to tu hemží předmětama jako Programování v D3D, OpenGL, Boost, návrhové vzory, UML, správný návrh programu atd. - není to tak. Spíš se tu dělají výlety mezi algoritmy, gramatiky, databáze, různé úchylné programování (Prolog, Haskell) a podobně.


No, tak D3D a podobne hovadiny se opravdu neprednasi - ten stejny pripad jako Prog v Jave (ale rozsirujici seminare pro skutecne zazrane by se hodily, to zase ano). UML, spravny navrh programu atd. se rozhodne resi na mnoha prednaskach, je pro to cely studijni obor.

To uchylne programovani se v praxi skutecne pouziva (mam radu kolegu, kteri to maji jako svoji zivnost), ale hezky jsi uvedl, ze se delaji "vylety", ono nejde o nic jineho, nez studentovi ukazat, s cim se kde pracuje, aby mel moznost se zorientovat a najit si svuj obor. Co se remeslniciny tyce, tak do firem se na praxi pravda nechodi Smile (ackoli to vetsina studentu dela dobrovolne sama), ale takovy "softwarovy projekt" je pekny kus praxe, ktery se na vetsine jinych skol nevede...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
posila



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 201

PříspěvekZaslal: 23. leden 2008, 22:01:43    Předmět: Odpovědět s citátem

Takže ... mám tu čest studovat už jeden celý semestr na MFF UK a FI MUNI. Na MFF UK jsem na Informatice a obor Obecna informatika (ne, ze by na tom zalezelo, oni maji vsichni informatici prvni rok uplne stejny Smile) a na FI MUNI v programu Informatika obor Počítačová grafika a zpracování obrazu (nebo tak nějak). Jak se ukázalo, tento oboru je velmi podobný stejnojmennému oboru v programu Aplikovaná informatika, takže v něm nění povinná například Matematická analýza (to ale člověk zjistí, když nebude líný jako já a projde si doporučený průchod studiem, nebo nějaký takový text). Tudíž nemůžu srovnávat kvalitu a hloubku výuky. Nicméně je pár věcí, co bych k tématu mohl říct.

Z výše uvedeného jde vyčíst, že na FIMU se jde správnou volbou oboru vyhnou nějakým "hardcore" matematikám. Měl jsem tam vpodstatě jen jeden matematický předmět a to Matematika I, kde se vyučovalo to, co ve třech matikách na MFF, a ještě něco málo navíc. K úspěšnému zvládnutí předmětu bylo třeba jen pravidelně dělat domácí úkoly. V písemkách jsem se nesetkal s ničím, co bych si neprocvičil v domácí úloze. Domácí úkoly ještě navíc byly povinné, takže prostě tu matiku tam člověk musí zvládnout, i když nechce (ale nejspíš existují i antimatikáři, kteří to nezvládnou ani tak). Ve několika předmětech (většinou v těch "nejtěžších") se psaly taky tzv. vnitrosemestrálkny (nebo polosemestrálky). Takže člověk měl další motivaci se na látku podívat v průběhu semestru. Navíc se mohlo stát, že si člověk ve vnitrosemestrálkách nahrabe tolik bodů, že už na závěrečnou zkoušku nemusí jít, nebo si jde jenom pro nějaký směšný počet bodů. V prvním semestru jsme neměli žádnou ústní zkoušku (ale záleží na tom, co si člověk zapíše za předměty, že ano Smile).
Kdežto na MFF mi přišlo, že je pár měsíců nicnedělání, a pak jsme najednou předhozeni supům (resp. zkoušejícím Smile), abychom ukázali, že co jsme se všechno naučili. Sice je k téměř všem předmětů cvičení, a tam se cvičí zacházení s teorií (tedy... počítá se). Jenže na zkoušce by zkoušejícího ani nenapadlo, že neumíte počítat (a když zjistí, že neumíte, tak vás nejspíš od zkoušky vyrazí). Na druhou stranu snad všichni přednášející nabízejí konzultace, takže pokud vám není třeba nějaký důkaz jasný, můžete se jít dozeptat (to ale předpokládá učení se v průběhu semestru a ne 4 dny před zkouškou Smile). Zkoušky probíhaly téměř všechny "ústně" (každý dostane jinou otázku, student vypracuje odpověď na papír, zkoušející si to přečte nebo nechá vysvětlil, pak šeptem dá par doplňujících otázek, student šeptem odpoví, a pak dostane další otázku nebo případně známku). Mám ale pocit, že se dost mění studijní osnovy a je teďka všechno jednodušší... například už nás pustí v prvním semestru i na počítač Wink.

Takže teď jsem srovnal, o čem jsem psal, že srovnávat nemůžu Smile.

Jinak budova FI je pěkná a je jen jedna Smile a docela pěkně umístěná, takže cesta z centra na ni netrvá moc dlouho. MFF naproti tomu má bodovy hned 4 a ty jsou navíc hezky roztroušené po Praze Smile. A cesta z "matfyzácké" koleje na Malostranské náměstí (kde jsme měli většinu přednášek) trvá docela dlouho. Na MFF se docela špatně na přednáškách sedí, zvlášť pokud máte dlouhé nohy. Na FI jsou zase v posluchárně D1 IMHO dost nepohodlné sedačky. Na MFF vám nikdo na přednášce nazavře notebook Smile. Na FI se většina prváckých přednášek nahrává, takže na ni ani nemusíte chodi. Na MFF je přednáška pro menší kruh lidí (pro jednu paralelku ... cca 150 lidi možná), tím pádem máte i možnost ovlivnit, kdo vám bude přednášet (a ke komu tedy půjdete na zkoušku) a je to i takové osobnější. Na FI je víc holek (aspoň na aplikované informatice). A není pravda, že matfyzačky jsou úplně ošklivé (alespoň vetšinou nejsou ... ale uvidíme, jak se to protřídí časem).

Takže závěrem. Pokud se vám matika úplně nepříčí, dokážete ji pochopit a rozumět jí, nebál bych se matfyzu. Je to jednodušší, než to bývalo ... a když nevyrazili takovou lamu jako jsem já, nevyrazí nejspíš ani vás. Kdyby mě ale z MFF vyrazili, šel bych na FI MU (resp. bych tam zůstal) a netyděl bych se za to. Je to dobrá škola, člověk se tam v labu ma šanci dostat i k věcem, ke kterým by se jinak v životě nikdy nedostal, a náročná je jen tak, jak náročnou si ji člověk udělá. Takže pokud se vám Praha příčí nebo nemáte rádi matiku a chcete programovat, tak je FI MU asi jasná volba. Ale MFF se nebojte Smile. Volba je vaše...

Dodatek: Kamarád, kterého na FI MU nevzali šel na VUT FIT a nedávno mi říkal, že je spokojený, že přesně tohle je to, co chtěl. A to na gymplu nebyl nějak velký praktit... ve smyslu, že by si nejřív sestrojil vlastní procesor, který by pak programoval... nebo že by kdykoliv cokoliv pájel... takže co já vím, kterou školu poradit? Nemusíte se bát jít studovat 2 školy najednou (ikdyž to má i svoje nevýhody), každopádně nedělejte takovou blbost jako já a nechodtě na 2 školy v různých městech Smile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Quiark



Založen: 29. 07. 2007
Příspěvky: 816
Bydliště: Chlívek 401

PříspěvekZaslal: 24. leden 2008, 10:15:01    Předmět: Odpovědět s citátem

Si pis ze se najdou lidi, co Matematiky 1 az 4 nezvladaj Smile Jinak konzultace jsou u nas taky (ty jsou snad na kazde skole kde to mysleji s vyukou vazne). Ustni zkousky jsou u nas ojedinele. S tim zaviranim notebooku je to imho spis takova fama Smile Matematicka analyza te ceka v Matematice 2 nebo 3.
_________________
Mám strach
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovi WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma    Obsah fóra České-Hry.cz -> Popelnice Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 18, 19, 20  Další
Strana 14 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group


Vzhled udelal powermac
Styl "vykraden" z phpBB stylu MonkiDream - upraveno by rezna